Územní členění

Moravskoslezsko se člení na šest krajů (mor. okruh), které se člení dále na okresy (mor. župa) a obce (mor. obca).

Brněnský kraj

Brněnský kraj (mor. Brňenskí okruh) se nachází v jižní části Moravskoslezska. Sídelním městem krajského národního výboru je Brno.

Brněnský kraj se skládá z okresů Boskovice, Brno-město (mor. Brno-hrad), Brno-venkov (mor. Brno-okresť), Moravská Třebová (mor. Třebová), Tišnov (mor. Ťišnov) a Vyškov (mor. Viškov).

Jihlavský kraj

Jihlavský kraj (mor. Jihlavskí okruh) se nachází v jihozápadní části Moravskoslezska. Sídelním městem krajského národního výboru je Jihlava.

Jihlavský kraj se skládá z okresů Dačice, Jihlava, Mikulov, Moravské Budějovice (mor. Buďejovice), Moravský Krumlov (mor. Krumlov), Nové Město (mor. Noví Hrad), Třebíč, Velké Meziříčí (mor. Velké Meziřečé) a Znojmo.

Olomoucký kraj

Olomoucký kraj (mor. Olomúckí okruh) se nachází ve střední a severozápadní části Moravskoslezska. Sídelním městem krajského národního výboru je hlavní město Moravskoslezska Olomouc (mor. Olomúc).

Olomoucký kraj se skládá z okresů Bruntál, Holešov, Jeseník (mor. Jeseňík), Kroměříž (mor. Kromeříž), Litovel, Moravský Beroun (mor. Berún), Olomouc-město (mor. Olomúc-hrad), Olomouc-venkov (mor. Olomúc-okresť), Prostějov (mor. Prosťejov), Přerov, Rýmařov (mor. Rímařov), Šternberk (mor. Hvezdná Hora), Šumperk (mor. Krásná Hora) a Zábřeh (mor. Visokí Hrad).

Ostravský kraj

Ostravský kraj (mor. Ostravskí okruh) se nachází v severovýchodní části Moravskoslezska. Sídlem krajského národního výboru je Ostrava.

Ostravský kraj se skládá z těchto okresů: Bílovec, Hlučín, Hranice (mor. Hraňice), Krnov, Nový Jičín (mor. Noví Jičín), Opava-město (mor. Opava-hrad), Opava-venkov (mor. Opava-okresť), Ostrava-město (mor. Ostrava-hrad), Ostrava-venkov (mor. Ostrava-okresť), Valašské Meziříčí (mor. Valašské Meziřečé) a Vsetín (mor. Vseťín).

Těšínský kraj

Těšínský kraj (mor. Ťešínskí okruh) se nachází v severozápadní části Moravskoslezska. Sídlem krajského národního výboru je Český Těšín (mor. Ťešín).

Těšínský kraj se skládá z okresů Frýdek-Místek (mor. Frídek-Místek), Karviná a Český Těšín (mor. Ťešín).

Uherskohradišťský kraj

Uherskohradišťský kraj (mor. Uherskohraďiský okruh) se nachází na jihovýchodě Moravskoslezska a sídelním městem jeho krajského národního výboru je Uherské Hradiště (mor. Uherské Hraďisko).

Uherskohradišťský kraj se skládá z okresů Hodonín (mor. Hodoňín), Hustopeče, Kyjov (mor. Kijov), Uherské Hradiště (mor. Uherské Hraďisko), Uherský Brod (mor. Uherská Břésa) a Zlín (mor. Zlin).